Booking.com

Azjatycka wyspa leżąca u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu w północno-wschodniej części morza śródziemnego stanowiąca część Europy ale traktowana jako część bliskiego wschodu. Silnie związana z kultem bogini Afrodyty.

Porady praktyczne:

gniazdka elektryczne: gniazdka elektryczne są prostokątne angielskie dlatego potrzebny jest adapter, napięcie wynosi 240V. Przejściówkę kupimy w każdym podręcznym sklepie.
transport: najłatwiej poruszać się po Cyprze autobusami, dobrze rozwinięta komunikacja jest pomiędzy miejscowościami turystycznymi. Jeżeli chcemy wypożyczyć samochód należy pamiętać o ruchu lewostronnym.

Fotorelacja:

Na Cypr najlepiej dostaniemy się korzystając z linii lotniczych wizzair (Warszawa - Larnaca), gdzie do Warszawy bez problemu dostaniemy się liniami ryanair lub wszelkimi innymi środkami transportu.
Po wylądowaniu na niewielkim lotnisku w Larnace wychodząc z hali odlotów bezpośrednio znajdziemy się na przystanku odjazdów autobusów w kierunku centrum miasta Larnaca, z którego zaś odjeżdżają autobusy do wszelkich nadmorskich kurortów.
Również swoje stanowiska przed lotniskiem mają taksówki, z którymi cenę należy negocjować przez wybranym kursem.
Dla przykładu bilet jednorazowy na autobus kosztuje 1,5 Euro, całodzienny 7 Euro, a taksówka z lotniska do Agia Napa to koszt 40 Euro.
Najważniejszym przystankiem autobusowym w Larnaca jest Finikoudes Bus Stop, na którym najlepiej wysiąść jadąc z lotniska, i z którego odjeżdżają autobusy miejskie i intercity Buses do miejscowości takich jak: Nicosia, Limassol, Agia Napa, Pafos. Aktualne rozkłady jazdy i tras można sprawdzić na stronie przewoźnika http://www.osea.com.cy/ oraz http://www.intercity-buses.com/.

My zatrzymaliśmy się w Agia Napa ze względu na piaszczyste zatokowe plaże oraz szukaliśmy hotelu w formie bungalowów, co było nielada wyzwaniem. Większość nadmorskich miejscowości posiada główną promenadę z przyległymi budynkami hotelowymi o wielu kondygnacjach.
Hotel Callisto **** spełnił nasze oczekiwania z uwagi na rozłożysty a zarazem zielony teren z budynkami w greckim stylu. Dużą ilością basenów ogólnego dostępu dla gości hotelowych jak również prywatnych, przynależnych do bungalow. Koszt posiadania bungalow z prywatnym basenem to dopłata 60Euro za dobę do pokoju.

Hotel ten ma bezpośredni dostęp do plaży i morza, ale za leżaki trzeba zapłacić 2,50 euro. Plaża jest bardzo wąska i nieurokliwa, natomiast tuż obok hotelu rozciąga się piękna piaszczysta plaża z cudowną wodą, restauracyjkami dająca wakacyjny relaks i rozkosz.

oprócz wylegiwania się na cypryjskim słońcu w Agia Napa zwiedziliśmy również takie miejsca jak Larnaca, Limassol, Pafos, Kalopanayiotis, Lefkara, Famagusta.

LARNACA, jedno z największych miast Cypru, gdzie można miło pospacerować główną promenadą nadmorską pośród palm, na końcu której znajduje się stary fort morski . Plażowanie nie jest już takie miłe ze względu na zbity piasek. Larnaca natomiast jest starożytnym miastem antycznego królestwa Kition, którego pozostałości możemy podziwiać do dziś. Warto zapuścić się w uliczki starego miasta.

LIMASSOL, miasto z wielką historią, założone w czasach Bizantyjskich, w kolejnych latach dostało się pod panowanie Republiki Weneckiej, następnie Tureckie i Brytyjskie. Miasto z przepięknym portem który otaczają liczne tawerny, promenady, fontanny. Architektura Limassol sprawia poczucie ogromnego relaksu i błogiego zapomnienia w czasie.

PAFOS, którego promenady z hotelami i licznymi tawernami oraz port z twierdzą schodzą na drugi plan z uwagi na mitologię grecką. Wynika z niej, że w pobliżu tej miejscowości narodziła się własne Afrodyta wyłaniając się z morskiej piany bogini miłości i piękna, pożądania i płodności. I właśnie to miejsce zachwyciło mnie najbardziej krajobrazowo.

Kalopanayiotis, jedno z najciekawszych miejsc na Cyprze, miasteczko znajdujące się w paśmie górskim Troodos. Wiecznie zielone doliny w których pejzaż wbudowane są kaskadowo położone domy, hotele i spa. Główną atrakcją jest wpisany na listę dziedzictwa UNESCO klasztor Saint John Lampadisitis. Dookoła rozciągają się winnice, prawdziwa ucieczka od codziennej cywilizacji. Dodatkowo urzekną nas naturalne lecznicze źródła siarkowe, połączenie duszy, spokoju z ciszą gór.

Lefkara, miasto znane przede wszystkim z przepięknych wyrobów srebra i koronkarstwa. Malowniczo położone z licznymi uliczkami i sklepikami oferującymi regionalne wyroby.

FAMAGUSTA, zajęta przez Turków, niegdyś osada portowa z potężnymi murami obronnymi oraz bardzo wartościowymi budowlami gotyckiej katedry, ruin dawnego gotyckiego kościoła, czy pozostałości weneckiego pałacu. Będąc tu trzeba koniecznie wybrać się do pobliskiego "Ghost Town" czyli miasta duchów, za dawnych czasów bardzo bogatą część Cypru z najpiękniejszymi plażami i najdroższymi hotelami. Dziś ogrodzoną płotem kolczastym, opuszczoną i bardzo zniszczoną z rozpadającymi się po ostrzałach i nalotach budynkami podczas inwazji Tureckiej w 1974roku.

Pasję podróżowania odkryłam już dawno temu.
—Travelermeg
Booking.com