Booking.com

dubaj – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przyciąga uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym.

Porady

Kiedy jechać:
Można wybrać się do Emiratów Arabskich przez cały rok, ale najlepiej planować podróż wiosną lub jesienią, kiedy nie ma już największych upałów (w maju podczas naszego pobytu temperatura wynosiła 31 stopni C, natomiast latem dochodzi do 50 stopni C).
Wizy turystyczne:
Obywatele polscy w chwili obecnej otrzymują wizy turystyczne do 30 dni pobytu na terytorium ZEA przy wjeździe na lotnisku.
Wtyczki elektryczne i napięcie:
wtyczki europejskie, więc nie potrzeba adaptera, prąd 220V.
Karty kredytowe:
lokalną walutą jest AED - dirham, natomiast nie ma najmniejszego problemu z płatnościami kartą.

Fotorelacja

Przy wprowadzeniu linii lotniczych Emirates czy Qatar na terenie Polski nie ma problemu z zakupem taniego biletu lotniczego do ZEA, gdyż regularnie co jakiś okres ogłaszają promocję.

Dodatkowo rewelacyjną sprawą dla osób wybierających się do Dubaju czy Abu Dhabi jest wcześniejsze zakupienie przez stronę internetową książki pod nazwą: "Entertainer Dubai" z bonami zniżkowymi do korzystania na miejscu z licznych atrakcji turystycznych czy zniżkami do restauracji. Można na przykład wykupić wycieczkę na safari jeepem, gdzie płaci się za jedną osobę a druga ma uczestnictwo za darmo. Liczne wejścia do aquaparków są o wiele tańsze ( w tym na sztucznej wyspie palmowej Atlantis). Ponadto występują darmowe bilety na przejazdy, zniżki na wejście do ferrari world w Abu Dhabi, na noclegi w hotelach oraz bardzo dużo zniżek na lunche i posiłki w różnych restauracjach, także naprawdę się opłaca.

Nam zależało na lokalizacji w dzielnicy Dubai Marina z uwagi na możliwość wieczornego spędzania czasu bez dodatkowych dojazdów, a w dzień do bliskiej lokalizacji metra, więc zarezerwowaliśmy apartament w Pearl Marina Hotel Aparment. Basen oraz bardzo przestronny apartament z kuchnią i widokiem na marinę spełnił całkowicie nasze oczekiwania, wieczorem poprzez bezpośrednie wyście z hotelu na deptak mariny można było przyjemnie pospacerować oraz przysiąść w pobliskich restauracjach, które cenowo były porównywalne z cenami w krajowych kurortach. Dodatkowym atutem lokalizacji było spacerowe przedostanie się na plażę. Chociaż żeby obejść całą marinę, to trzeba mieć dobrą kondycję…

Najbardziej prostym sposobem przemieszczania się po Dubaju są niedrogie taksówki oraz metro, w którym trzeba uważać gdzie się wsiada, gdyż są oddzielnie wydzielone pomieszczenia dla kobiet.

W pobliskiej lokalizacji jest również kompleks zwany Madinat Jumeirah potocznie nazywany sztuczną Wenecją do którego naprawdę warto się wybrać. Budynki o niskiej zabudowie z piaskowca o ciekawie wkomponowanej naturalnej wentylacji otoczone licznymi kanałami kryją w sobie różnorakie sklepy również z pamiątkami, kawiarnie i restauracje.

Z tego miejsca już nie daleko do Burj Al Arab, słynnego Hotelu w kształcie żagla. Dojazd do Hotelu jest zamknięty tylko dla gości, ale nie widzę problemu z zarezerwowaniu śniadania czy kolacji w Burj Al Arab i podziwiania jego detali architektonicznych od wewnątrz, a robią nie małe wrażenie. Złocenia, fontanny i wykończenia w bardzo kosztownych materiałach dają poczucie wytworności i elegancji temu miejscu. Nie wspominając o menu, które jest w stanie zadowolić każde podniebienie. Oczywiście nawet na śniadanie obowiązuje dress code.

Z uwagi, że Dubaj najlepiej wygląda z góry wybraliśmy się również do hotelu Mariot w marinie, gdzie drink bar znajduje się na jednym z ostatnich pięter, żadna wstępna rezerwacja nie jest wymagana. Można miło podziwiać widoki sącząc drinka lub po prostu popijając kawę.

Postanowiliśmy również odwiedzić Jumeirah beach park. Piękny park z mnóstwem zieleni i palm rosnących bezpośrednio na plaży. Wystarczy kupić bilet wstępu do parku i cieszyć się przepiękną plażą i wodą.

Warty odwiedzenia jest również Hotel Atlantis usytuowany na końcu sztucznej palmy. Aby go podziwiać wystarczy wykupić wstęp do aquaparku Atlantis lub zrobić rezerwację lunchu w hotelu. Wnętrze jego to dosłownie podwodne akwarium, natomiast plaża wokół palmy nie zrobiła na mnie wrażenia poprzez tak zwaną stojącą wodę, i do tego bardzo płytką.

Samo centrum Dubaju wyznacza z daleka rzucający się najwyższy budynek, czyli Burj Khalifa otoczony przepięknym oczkiem wodnym z fantastycznymi pokazami grających w rytm muzyki fontann, które polecam zobaczyć zarówno w dzień jaki w nocy z dodatkowym efektem gry świateł. Warto też wejść do pobliskiego centrum handlowego.

Najlepszym sposobem dostania się do Abu Dhabi z Dubai Marina są autobusy. Piękna niedługa trasa autostradą przez pustynne tereny oraz dalekie widoki zbliżających się wysokościowców jak fatamorgana stanowią również niemałą atrakcję. W Abu Dhabi warto zwiedzić Emirates Palace, zjeść w Jumeirah at Etihad Towers brunch, a w drodze powrotnej nie przejechać obojętnie obok Ferrari World.

Na zakończenie tylu wrażeń w Dubaju polecam jeszcze wycieczkę safari desert, w której poczujemy cząstkę Dakaru. Jest to bardzo sympatyczna przejażdżka jeepem po piaskach pustyni, gdzie po małym rajdzie zatrzymujemy się na kolacji, palimy sziszę na terenie pustynnym spoglądając na pokazy tańca brzucha. W ofercie jest również możliwość spróbowania jazdy na wielbłądach, przymierzenia burki, czy zrobienia sobie tatuaży z henny na dłoniach.

Pasję podróżowania odkryłam już dawno temu.
—Travelermeg
Booking.com