Booking.com

wenecja – miasto na północy Włoch nad Adriatykiem, jedna z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości.

Wenecja jest moim przeniesieniem w czasie i wracam do niej kiedy tylko mogę.

Cudownie jest wylądować na lotnisku Marco Polo, gdzie po wyjściu z terminalu czekają taksówki wodne i nimi przypływa się bezpośrednio do hotelu w Wenecji wytwarzając już bajeczny nastrój zanim zacznie się podziwiać miasto.

Rozpracowałam również alternatywny sposób dojazdu poprzez lądowanie na lotnisku w Bergamo, wypożyczenie samochodu i bez przeszkód autostradą po około 3 godzinach parkujemy na przedmieściach Wenecji. Przelot z dużym wyprzedzeniem będzie tani, do biletu od razu proponuję zakupić wypożyczenie samochodu w dobrej cenie, a finalnie okaże się tańsze jakbyśmy chcieli skorzystać a autobusów Bergamo - Mediolan i pociągów Mediolan - Wenecja. Koszt parkingu za dobę na przedmieściach Wenecji wynosi 25 Euro. Stąd tramwajem wodnym udajemy się do centrum Wenecji do hotelu. Pierwszym hotelem, który odwiedziliśmy był Palazzo Paruta**** znajdujący się w samym sercu Wenecji odrestaurowany w przepięknym pałacowo-weneckim stylu. Kolejnym razem zatrzymaliśmy się w Hotelu Maconi*** przy Canal Grande, bardzo skromnym ale czystym i urokliwym.

W Wenecji po prostu bierzemy mapę, albo i nie, chodzimy całymi dniami pomiędzy uliczkami, kanałami, mostami, przysiadając od czasu do czasu w restauracji na kawę, tiramisu, czy włoski obiad. Najlepsze jest to, że każdym razem zachwyca mnie odnowa.

Rejsy gondolą nie należą do tanich, ich koszt wacha się pomiędzy 80-100 euro, ale w końcu takiej atrakcji w tak urzekających plenerach gdzie indziej nie doświadczymy. Ponadto jest w nich coś magicznego i romantycznego.

Najlepszy okres w którym zakochałam się w Wenecji to karnawał, Viva Venezia! Viva il Carnevale! Viva la dolce Vita! Większość przesympatycznych ludzi z różnych stron świata przemieszcza się po Wenecji w przebraniu lub w maskach tworząc wielobarwne postacie w różnych epok jednocześnie bawiąc się na ulicach. Przeniesienie w czasie gwarantowane. Podczas karnawału dozwolone jest nam zwariować, a ulice pływającego starożytnego miasta wypełniają wielkie widowiska, parady i bale kostiumowe co daje nam możliwość zagłębiania się w tą tajemniczą atmosferę... a sama Wenecja tym czasie zmienia się w bajkową scenerię. Parę przydatnych ciekawostek o tym największym ale i według mnie najbardziej urzekającym w Europie karnawale w Wenecji stanowi data karnawału która jest ruchoma. Początek karnawału stanowi sobota przed tłustym czwartkiem, a jego koniec o północy z wtorku na środę popielcową ogłaszają dzwony dzwonnicy Świętego Marka. Zaczyna się zawsze od lak zwanego "lotu anioła" gdzie akrobata wspina się na dzwonnicę bazyliki w skrzydłach, z której wykonuje lot w dół jednocześnie rozrzucając tysiące konfetti na zebrany tłum. Również rozpoczęcie karnawału wiąże się z paradą wyruszającą z Placu Świętego Marka, ale najważniejsze imprezy karnawałowe odbywają się w Arsenale, czyli zabytkowej stoczni miasta Venezia. Natomiast na podziwianie mieszkańców i turystów przebranych w eleganckich kostiumach i maskach najlepiej wybrać się na Plac Świętego Marka. Natomiast każdego roku karnawał jest inny z uwagi na inspirację nowym tematem przewodnim, który jednocześnie nadaje ton licznym balom. Trzeci jego dzień jest dniem najważniejszym, w którym to Bal Dożów jako wielki bal maskowy jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem. Dla tych którym styl wenecki na karnawał nie odpowiada, zawsze na koniec karnawału jest organizowany spacer zombie.

Warto wejść do Pałacu Dożów, siedziby władców i rządu Wenecji. Gotycko bizantyjskie detale architektoniczne zapierają dech, i z pewnością stanowią perełkę kultury.

Wieczorem zaś wybraliśmy się na wspaniałą wenecką operę. Wenecja oferuje również słynne casino.

Pasję podróżowania odkryłam już dawno temu.
—Travelermeg
Booking.com